مطالب مشابه

SDK چیست؟

0

|

82

sdk
تماس با ما

همه چیز در مورد SDK

اگر شما هم مانند ما در حوزه ی IT فعالیت دارید، احتمالا اسم SDK را شنیده یا حتی از آن استفاده می کنید ، اما آیا تا به حال در مورد اینکه واقعا SDK چیست و چگونه عمل می کند فکر کرده ایم؟ یا اصلا ما کجا و برای چه به SDK نیاز داریم؟ اگر می خواهید نگاهی دقیقتری به این موضوع داشته باشید، با ما در این مقاله از شرکت برنامه نویسی کرمان اسپرلوس همراه شوید:

SDK چیست؟

SDK سرواژه کلمات Software Development kit است که در فارسی به آن کیت توسعه نرم افزار می گویند. SDK در انگلیسی به صورت خلاصه devkit هم صدا زده می شود، که به برنامه نویسان امکان ساخت برنامه برای یک پلتفرم خاص را می دهد.

کیت توسعه نرم افزار مجموعه ای از کتابخانه ها (مجموعه کدهای اساسی، برای جلوگیری از تکرار)، ابزارها، فرآیند ها، اسناد، نمونه کد ها و … است که به برنامه نویس کمک می کند در یک چهارچوب خاص برنامه خود را توسعه دهد. SDK برای زبان ها و پلتفرم محیط اجرای یک نرم افزار های مختلف ارائه می شود.

اجزای SDK چیست؟

 1. مستندات آموزشی و نحوه استفاده از آن

 2. نمونه کد ها

 3. اشکال یاب (Debugger)

 4. رابط های برنامه نویسی (API) و مستندات مربوط به آن

 5. ابزارهای پشتیبانی

 6. کتابخانه ها

 7. محیط توسعه یکپارچه (IDE)

تفاوت SDK با API چیست؟

API سرواژه کلمات Application Programming Interface یا به فارسی ، رابط برنامه نویسی نرم افزار است. API یک نوع رابط بین دو اپلیکیشن محسوب می شود که امکان ایجاد تعامل بین آن دو را فراهم می سازد. این مفهوم بیشتر در حوزه‎ی وب به کار می رود. مثلا فرض کنید می خواد یک برنامه وضعیت آب و هوا را توسعه دهید. برای این کار شرکت های ارائه دهنده وضعیت آب و هوا یک API در اختیار کاربران قرار می دهند که شامل اطلاعات آب و هوا می شود.

API می تواد زیر مجموعه یک SDK قرار بگیرد و به ما امکان تعامل با قسمت های مختلف پلتفرم را بدهد. SDK مجموعه ای کلی تر با امکانات بیشتر از API است. برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله API به زبان ساده مراجعه کنید.

SDK چه کاربردی دارد؟

فرض کنید می خواهید یک برنامه برای پلتفرم اندروید یا ios بنویسید و به دسترسی دوربین گوشی نیاز دارید تا از طریق برنامه‎ی خودتان عکس برداری انجام دهید. چگونه باید این کار را انجام داد؟ با چه دستور العملی؟ با چه متدی؟ اینجا SDK نفش خود را ایفا می کند و با مستندات و کتابخانه هایی که در اختیار ما قرار می دهد می توانیم به دوربین گوشی یا هر بخش دیگری از آن دسترسی داشته باشیم و برنامه خود را متناسب با نیازی که داریم توسعه دهیم.

چه کسانی SDK ارائه می دهند؟

برای اینکه توسعه دهندگان بتوانند روی یک پلتفرم برنامه های خود را توسعه دهند، شرکت های ارائه دهنده پلتفرم یا زبان برنامه نویسی، SDK آن را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهند. devkit ها از کدهای تکراری در برنامه جلوگیری می کنند و همانطور که از نامش پیداست یک محیط یکپارچه را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد تا در چهارچوب آن برنامه های قانونمند و ساختار یافته تولید شود.

چند نمونه SDK معروف:

 1. JDK
 2. Cordova
 3. Unity
 4. Cocos2d
 5. Adobe Air
 6. Xamarin

نتیجه:
هم اکنون اهمیت SDK را برای توسعه نرم افزارها باید دریافته باشیم. بدون آنها توسعه کاری طولانی و طاقت فرسا خواهد بود. پس از این، هر گاه وارد حوزه کاری یک پلتفرم شدیم اولین چیزی هایی که باید به دنبال آن بگردیم SDK است.

رنک یک

برای برخورداری از خدمات برنامه نویسی اختصاصی سایت خود با ما تماس بگیرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟

0 / 5. 0

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
آخرین مقالات

انواع الگوریتم های گوگل درسئو

زمان را چند سال به عقب برگردانید. در این زمان کافی بود تا بر روی یکی از نتایج گوگل کلیک میکردید تا با دریایی از تبلیغات نامرتبط و پاپ آپ های آزار دهنده روبرو میشدید. در این زمان نتایج گوگل بیشتر شبیه به ویرانه بود تا نتایج مورد نیاز کاربر!

مطالعه ادامه مطلب »

شماره های تماس

09135159056

03432266360

ما همیشه منتظر تماس شما هستیم

0

ارسال به دوستان

چاپ

اولین کسی باشید که در رابطه با این خبر یا مقاله دیدگاهی ثبت می کند

دوستت توی کدوم یکی از این برنامه هاست؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
write-comment
فرم ارسال دیدگاه
close-comment
شما در حال ارسال نظر در مورد ' SDK چیست؟ ' هستید خوشحال میشیم پیشنهادات و انتقادات شما رو بشنویم