مطالب مشابه

JDK چیست؟

0

|

36

jdk چیست؟
تماس با ما

JDK چیست؟

برای زبان جاوا کلمات اختصاری زیادی وجود دارد که که بسیار شبیه به هم هستند ولی کارکرد آنها با یکدیگر متفاوت است. در این نوشته از شرکت برنامه نویسی کرمان، اسپرلوس قصد داریم به تفکیک آنها را توضیح دهیم و کارکرد آنها را بررسی کنیم.

JDK سرواژه کلمات Java Development Kit به معنی بسته توسعه جاوا است که زیر مجموعه sdk یا بسته توسعه نرم افزار قرار می گیرید. JDK شامل اجزایی است که به برنامه نویسان برای توسعه نرم افزار یکپارچه و همچنین دسترسی به قسمت های مختلف سیستم عامل کمک می کند.

JRE چیست؟

JRE سرواژه کلمات Java Runtime Environment به معنی محیط اجرای جاوا(برنامه های نوشته شده با جاوا) است. JRE یک بستر برای ارتباط بین سیستم عامل و جاوا محسوب می شود. این بستر کمک می کند برنامه های جاوا بدون نیاز به تغییر روی هر سیستم عاملی قابل اجرا باشد. یکی از علت های محبوبیت جاوا همین قابلیت تعامل با سیستم عامل های مختلف است.

JVM چیست؟

JVM سرواژه کلمات Java Virtual Machine به معنی ماشین مجازی جاوا است. همانطور که از نام آن پیئاست یک ماشین مجازی است که به برنامه های جاوا اجازه اجزا شدن روی پلتفرم های مختلف را می دهد. پس هر سیستم عاملی که بخواد برنامه های جاوا را اجرا کند باید JVM روی آن نصب شده باشد. شاید بپرسید که تفاوت آن با JRE چیست؟ JVM در واقع یکی از اجزای JRE محسوب می شود که در ادامه به بحث در مورد آن می پردازیم.

تفاوت JRE و JVM با هم و تفاوت آنها با JDK

JRE شامل چه چیزهایی(اجزایی) می شود؟

 1. Development tools یا ابزار های توسعه:

  شامل مواردی برای پیاده سازی UI یا رابط کاربری است. Java 2D ، Swing ، abstract window toolkit و … نمونه های از این ابزار توسعه هستند.
 2. کتابخانه های language و utility:

  شامل مجموعه ای از بسته های نرم افزاری (پکیج) است که امکان ماتورینگ، ورژن بندی و مدیریت جاوا را به ما می دهد. Collection framework ، prefrences API ، Logging ، Java archive از اجزای این مجموعه هستند.
 3. JVM:

  همانطور که در بالا توضیح داده شد JVM بخشی از JRE محسوب می شود.
 4. کتابخانه های رابط:

  شامل مجموعه ای از کتابخانه های برای ارتباط بین نرم افزار و سرویس ها است. Java IDL و Java database connectivity از اجزای آن هستند.

JVM شامل چه چیزهایی(اجزایی) می شود؟

 1. Class Loader:

  فایل .java بعد از کامپایل به .class تبدیل می شود که وظیفه class loader بارگزاری این کلاس در حافظه اصلی است.
 2. Runtime Memory/Data Area:

  تمام متدهای سازنده، کد ها و… در این قسمت ذخیره سازی می شود.
 3. Execution Engine:

  مسئولیت اجزای کدهای موجود در کلاس را به عهده دارد

Garbage Collection چیست؟

Garbage Collection قسمتی از JVM محسوب می شود و هم زمان با اجرای JVM اجرا می شود. وظیفه آن تشخیص قسمت های بی استفاده حافظه و خالی سازی آن را دارد. به زبان ساده تر وظیفه مدیریت حافظه در JVM را به عهده دارد.

سخن پایانی:

قطعا ما در این مقاله به جزییات ریز JRE و JVM نپرداختیم. زیرا هر کدام از آنهایی جزییات بسیار زیادی دارند که در یک مقاله مختصر نمی گنجد. اما در این بخش سعی کردیم به توضیحات مختصر از اجزا و کاربرد آنها بپردازیم تا تفاوت های آنها و کارکرد هر کدام مشخص شود.

رنک یک

برای برخورداری از خدمات برنامه نویسی اختصاصی سایت خود با ما تماس بگیرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟

5 / 5. 1

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
آخرین مقالات

انواع الگوریتم های گوگل درسئو

زمان را چند سال به عقب برگردانید. در این زمان کافی بود تا بر روی یکی از نتایج گوگل کلیک میکردید تا با دریایی از تبلیغات نامرتبط و پاپ آپ های آزار دهنده روبرو میشدید. در این زمان نتایج گوگل بیشتر شبیه به ویرانه بود تا نتایج مورد نیاز کاربر!

مطالعه ادامه مطلب »

شماره های تماس

09135159056

03432266360

ما همیشه منتظر تماس شما هستیم

0

ارسال به دوستان

چاپ

اولین کسی باشید که در رابطه با این خبر یا مقاله دیدگاهی ثبت می کند

دوستت توی کدوم یکی از این برنامه هاست؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
write-comment
فرم ارسال دیدگاه
close-comment
شما در حال ارسال نظر در مورد ' JDK چیست؟ ' هستید خوشحال میشیم پیشنهادات و انتقادات شما رو بشنویم