طراحی سایت با گوشی

طراحی سایت با گوشی | موبایلت رو بردار و سایتت رو بساز

وبلاگ

در ابتدا نگاهی کوتاه به چیستی طراحی سایت بیاندازیم، سپس به صورت مفصل موضوع طراحی سایت با گوشی را باهم بررسی کنیم. طراحی سایت، به پروسه‌ای گفته می‌شود که طی آن ساخت و طراحی یک ‌سایت انجام می‌شود. سایت یک بستر چندین صفحه‌ای مجازی بر روی اینترنت است که جهت نمایش محتواهایی خاص هستند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

طراحی سایت

پروسه طراحی سایت شامل موارد زیر است:

 • انتخاب طرح و ظاهر سایت
 • ایجاد صفحات سایت
 • انتخاب رنگ‌ها، فونت‌ها و تصاویر
 • ایجاد ساختار و ناوبری مناسب
 • افزودن اجزای تعاملی مانند فرم‌ها و دکمه‌ها

هدف اصلی طراحی سایت، به دست آوردن تجربه کاربری خوب و مناسب است . در کنار این دو هدف سایت، باید به بهره‌وری مناسب برسد تا درآمدزایی مناسبی برای افراد داشته باشد.

در فرآیند طراحی سایت، ابتدا می‌بایست تحلیل نیازهای مشتری انجام شود. سپس مراحل اصلی طراحی سایت مانند خرید دامنه و هاست و ایجاد صفحات اصلی انجام گیرد. پس از اتمام طراحی سایت به صورت کامل، نوبت به توسعه وب‌سایت بر اساس نیاز کارفرما می‌رسد. پس از انجام کارهای توسعه، مرحله جذاب محتوا گذاری سایت از راه می‌رسد. برای درج محتوا می‌توان بجای تغییرات در کدهای سایت که سایت‌ها به استاتیک تبدیل می‌کند از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس استفاده کرد.

 • اختصاص دامنه و میزبانی
 • بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (SEO)
 • تست نهایی سایت

طراحی سایت در کرمان شرکت اسپرلوس | قلب اسپرلوس برای کسب و کار شما می تپد.


طراحی سایت با گوشی

در ابتدا با مفهوم طراحی سایت آشنا شدید در ادامه میخواهیم بدانیم که آیا میتوان با گوشی هم سایت طراحی کرد؟ بله ، شما می‌توانید با استفاده از گوشی موبایل هم به طراحی سایت بپردازید، اما این کار ممکن است محدودیتهایی نیز برای شما داشته باشد. برای آغاز کار بهتر است از اپلیکیشن‌های موجود برای طراحی سایت در دستگاه‌های همراه استفاده کنید. همچنین میتوانید از سرویس‌های آنلاینی که از مرورگر گوشی پشتیبانی می‌کنند، مانند وردپرس یا ویکی‌پدیا، بهره‌مند شوید.

برای طراحی سایت حرفه‌ای شما میتوانید از یک کامپیوتر شخصی با صفحه کلید بزرگتر و ابزارهای بیشترو یا لپ تاپ استفاده کنید.

برای طراحی سایت با گوشی شما باید مراحلی را طی کنید. مراحل طراحی یک وب‌سایت با گوشی به شکل کلی می‌تواند به این شکل باشد:

 • در ابتدا باید هدف و مقصد اصلی ‌سایت خود را مشخص کنید. این شامل تعریف هدف اصلی، مخاطبین مورد نظر و نیازهای آن‌ها می‌شود.
 • مرحله بعد برنامه‌ریزی است‌،که مرحله مهمی در طراحی ‌سایت است. باید مواردی مانند ساختار سایت، محتوا، و ویژگی‌های مورد نیاز را بررسی و تعیین کنید.
 • برای طراحی ‌سایت، باید پلتفرم مناسبی را آماده و انتخاب کنید. شما ممکن است از سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) معروف مانند WordPress یا Joomla استفاده کنید.
 • با استفاده از ابزارهای طراحی سایت که بر روی گوشی دارید، می‌توانید شکل و طرح سایت خود را ایجاد کنید. این شامل انتخاب قالب، طراحی صفحه‌ها و اضافه کردن محتوا می‌شود.
 • بعد از طراحی، ‌سایت را بر روی گوشی خود آزمایش کنید تا از صحت و عملکرد صحیح آن اطمینان داشته باشید علاوه بر آن عیب‌ها و مشکلات سایت را برطرف کنید.شما میتوانید سایت خود را بر روی رایانه دسکتاپ یا مرورگرهای گوشی امتحان کنید.
 • محتوا را به ‌سایت خود اضافه کنید و سیستم مدیریت محتوا را برای به‌روزرسانی آسان تنظیم کنید.
 • پس از ان ‌سایت خود را برای جایگاه بهتر در نتایج موتورهای جستجو بهینه‌سازی کنید.
 • سایت را بر روی سرور میزبانی خود منتشر کنید تا در دسترس همگان باشد.
 • برای سایت خود تبلیغات درست کنید و‌سایت خود را تبلیغ کنید و از راه‌های مختلف برای جذب بازدیدکنندگان استفاده کنید.
 • ‌سایت خود را همیشه زیر نظر داشته باشید و به‌روز رسانی کنید تا با تغییرات در تکنولوژی و نیازهای کاربران همگام باشد.

 

مراحلی که خدمتتان بیان کردیم، با توجه به نیاز شما، نوع و اندازه ‌سایت شما می‌توانند متغیر باشند. برای ایجاد ‌سایت با کیفیت، می‌توانید از آموزش مراکز معتبر و حرفه ای مانند اسپرلوس نیزبهره ببرید. مجموعه اسپرلوس با داشتن سابقه ۲۰ سال فعالیت در زمینه طراحی سایت دیجیتال مارکتینگ، امکان کسب مهارت های بهینه سازی موتور جستجو و طراحی سایت را برای شما عزیزان فراهم ساخته است. همچنین جهت راحتی کارفرماهای محترم، پس از طراحی و پیاده سازی وب‌سایت، علاوه بر پشتیبانی رایگان، آموزش نحوه استفاده از آن را در اختیارشان قرار می‌دهد.


مطلب پیشنهادی: چرا باید سایت داشته باشیم؟ | طراحی سایت تغییر آینده کسب و کار


آیا ساخت و مدیریت سایت با تلفن همراه امکان پذیر است؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم بله! شما هم اکنون می‌توانید با استفاده از تلفن همراه و برنامه‌های مختلف موبایل، سایت‌تان را مدیریت کنید. حتی  طراحی و توسعه سایت را نیز می‌توان تا حدودی انجام داد. استفاده از برنامه‌های ساخت ‌سایت موبایل یا پلتفرم‌های ساخت سایت آنلاین مثل وردپرس یا ویکی‌انجین مسیر کار با گوشی موبایل را هموارتر می‌کند. برای مدیریت و به‌روزرسانی سایت خود می‌توانید از  FTP و سیستم مدیریت محتوا استفاده کنید. اما برای ویژگی‌های پیچیده‌تر و توسعه ‌سایت‌های بزرگ‌تر، نیاز به یک کامپیوتر دارید.

برای مدیریت سایت با تلفن همراه، از برنامه‌ها و ابزارهایی که برای این منظور طراحی شده‌اند، باید بهره برد. این ابزارها شامل:

 1. سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS): برای مدیریت سایت شما میتوانید از سیستم‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس، جوملا، و دروپال استفاده کنید.
 2. برنامه انتقال فایل FTP: شما میتوانید برای دسترسی به فایلهای سرور و مدیریت آن‌ها از راه دور از برنامه‌هایی مثل FileZilla یا اپلیکیشن‌هایی مانند FTP Manager استفاده کنید.
 3. برنامه‌های مدیریت دیتابیس: اگر سایت شما از دیتابیس استفاده می‌کند، می‌توانید از ابزارهایی مثل phpMyAdmin برای مدیریت دیتابیس استفاده کنید.
 4. ابزارهای تحلیل و بهبود ‌سایت: درتلفن همراه می‌توانید از ابزارهای بررسی و بهبود ‌سایت مثل Google Analytics ، جی تی متریکس استفاده کنید. این ابزارها موجب بهتر شدن عملکرد و کارایی سایت شما خواهند شد.
 5. امنیت: در تلفن همراه باید از امنیت سایت خود مراقبت کنید. استفاده از اتصالات امن (HTTPS) و نرم‌افزارهای امنیتی برای مدیریت سایت از طریق تلفن همراه بسیار حیاتی است.
 6. وضعیت و عملکرد: استفاده از ابزارهای نظارت بر وضعیت و کارایی سایت از طریق تلفن همراه، به شما در شناسایی سریع و حل مشکلات و خرابی‌های سایت کمک خواهد کرد.

برخی از وظایف پشتیبانی سایت و حل مشکلات پیچیده ممکن است به دستگاه کامپیوتری نیاز داشته باشد. بنابراین شما باید به کامپیوتر دسترسی داشته باشید.

برای مدیریت سایت از تلفن همراه، به خاطر داشته باشید که تجربه و کارایی شما به میزان نوع و اندازه سایت شما بستگی دارد. مدیریت سایت با تلفن همراه امکان‌پذیر است، اما از شما نیاز به توجه به مسائل امنیتی، نظارت بر کارایی سایت و مدیریت ابزارهای متناسب با نیازهای سایت را می‌طلبد.


مطلب پیشنهادی: چه مشاغلی نیاز به سایت دارند؟ | عواقب عقب ماندن از رقبا در دنیای آنلاین


چه سایت‌هایی را میتوانیم با موبایل بسازیم؟

شما می‌توانید با استفاده از ابزار‌های ساخت ‌سایت در موبایل، ‌سایت‌های موبایل خود راه اندازی کرده و مدیریت کنید.  برخی از این ابزارها عبارتند از:

 1. سیستم مدیریت محتوای WordPress با استفاده از افزونه‌های موبایلی مانند WP Touch و یا قالب‌های واکنش‌گرا (Responsive)، در مدیریت ‌سایت توسط دستگاه به شما کمک خواهند کرد.
 2. Wix یک ابزار برای ساخت سایت است که در دستگاه موبایل نیز به شما امکان ایجاد ‌سایت را می‌دهد.
 3. Squarespace سرویس دیگری برای ساخت ‌سایت است که امکان تطبیق و هماهنگی با دستگاه‌های مختلف موبایل را ایجاد می‌کند.
 4. چنانچه یک فروشگاه آنلاین دارید، می‌توانید از Shopify برای ایجاد ‌وب‌سایت فروشگاه خود با استفاده از گوشی موبایل اقدام کنید.

5.ابزارهای دیگری مانند Squarespace ،Weebly ،Jimdo و… نیز امکان ساخت سایت با موبایل را برای شما فراهم می‌کنند. اگر شما دارای مهارت‌های توسعه وب هستید، می‌توانید با استفاده از HTML، CSS، و JavaScript ‌سایت دلخواه خود را بسازید و مدیریت کنید.

 

مراحل اصلی ساختن سایت موبایل

 مراحل اصلی ساخت ‌سایت موبایلی شامل موارد زیر است:

 1. برنامه‌ریزی و طراحی: قبل از هر کاری باید نیازهای ‌سایت خود را مشخص کنید. بعد از آن، طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) نیز از اهمیت بالایی برخودار هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقالات مرتبط مراجعه نمایید.
 2. کدنویسی: از HTML برای ایجاد ساختار، CSS برای ظاهر و JavaScript برای تعامل، ‌سایت خود استفاده کنید.
 3. تست و ارتقاء: ‌سایت خود را بر روی انواع دیوایس‌ها تست کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه چیزبه خوبی کار می‌کند.
 4. بهینه‌سازی سرعت و SEO: ‌سایت خود را از نظر سرعت بارگذاری، بهینه‌سازی کنید و و از اعمال درست سئو مطمئن شوبد.
 5. پیاده‌سازی و میزبانی: ‌سایت را بر روی یک سرور میزبانی کنید و برای آن دامنه مناسبی انتخاب کنید.
 6. پیگیری و به‌روزرسانی: ‌سایت را پس اتمام فرآیند طراحی، به‌روز نگه دارید. شما باید به صورت مداوم و مرتب جهت بپارده ساختن نیازها و تغییرات کاربران، سایت را به‌روزرسانی کنید.

از طراحی و توسعه ‌سایت موبایلی به روش دلخواهتان لذت ببرید و توجه داشته باشید که به مرور با تمرین، مهارت‌های شما بهبودیافته و بیشتر خواهند شد.


مطلب پیشنهادی: قیمت طراحی سایت اختصاصی و وردپرسی


آیا ممکن است سایت من با مشکل فنی رو به رو شود؟

امکان وقوع مشکلات فنی در هر سایتی با هر موضوعی وجود دارد. این مشکلات ممکن است در کد نویسی، سرور، به روز نبودن ابزارها ، حملات مخرب و یا تغییرات در محیط آنلاین باشند. جهت پیشگیری از مشکلات فنی، بهتر است به طور دوره‌ای سایت خود را بررسی کنید، نسخه‌های نرم‌افزارها و افزونه‌های مورد استفاده را به‌روز نگه دارید و از ابزارهای امنیتی مناسب برای حفاظت از سایتتان استفاده کنید.

 

روش‌های ساخت سایت رایگان با گوشی

حالت است بدانید که با استفاده از گوشی همراهتان می‌توانید یک سایت رایگان بسازید. برای ایجاد یک سایت رایگان با گوشی چندبن گزینه وجود دارد که باهم به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 1. استفاده از سرویس‌های ساخت وب‌سایت رایگان مواردی که شامل WordPress، Wix، Weebly Blogger و Tumblr می‌شوند. شما می‌توانید سایت‌های رایگان با گوشی موبایل بسازید و محتوای آن را مدیریت کنید. همچنین شما می‌توانید از برنامه‌های تلفن همراه خود به عنوان وسیله ویرایش محتوا استفاده کنید.
 2. استفاده از اپلیکیشن‌های رایگان برای ویرایش وبسایت: اگر از سیستم مدیریت محتوایی مانند WordPress استفاده می‌کنید، برای ویرایش محتوا باید برنامه مخصوص داشته باشید.
 3. استفاده از ادیتورهای متنی: برای ساخت یک وبسایت ساده، می‌توانید از ادیتورهای متنی مثل Notepad++ یا Sublime Text استفاده کنید. پس از آن فایل‌های HTML و CSS خود را ذخیره کنید.
 4. استفاده از ابزارهای طراحی گرافیکی: برخی از ابزارهای طراحی گرافیکی مثل Adobe Spark و Canva به شما اجازه می‌دهند تا سایت‌های ساده و صفحات لندینگ را با گوشی خود طراحی و بسازید.
 5. استفاده از پلتفرم‌های مبتنی بر ابر: سرویس‌های ابری مانند GitHub Pages و Netlify به شما اجازه می‌دهند تا سایت‌های استاتیک را رایگان بسازید و میزبانی کنید.

به هر حال شما باید توجه داشته باشید که ساخت یک سایت توسط گوشی به صرف زمان زیادی نیاز دارد. شما میتوانید پس از ساخت سایت خود توسط گوشی آن را از راه دور مدیریت و بهینه سازی کنید.

 

آیا الزاما باید ‌سایت‌مان را خودمان مدیریت کنیم؟

نه، نیازی به مدیریت سایت توسط خودتان نیست. شما می‌توانید ‌سایت خود را به چندین روش مدیریت کنید:

 • مدیریت شخصی: اگر دارای مهارت‌های فنی و زمینه‌ی مورد نیاز برای مدیریت ‌سایت هستید، می‌توانید خودتان وب‌سایت را مدیریت کنید. شما می‌توانید مدیریت محتوا، اضافه کردن مطالب جدید، مدیریت امنیت و برخی اصول تکنیکی مانند SEO را خودتان انجام دهید.
 • پشتیبان حرفه‌ای: شما می‌توانید به شرکت‌ها و تیم‌های متخصص در مدیریت سایت، همچون مجموعه اسپرلوس مراجعه کنید؛ و کارهای سایت‌تان را به آنها بسپارید. تیم اسپرلوس به شما کمک می‌کنند تا سایت خود را همیشه به روز نگه داشته و مطالب جدید را با استفاده از تقویم محتوایی اضافه کنید. همچنین مدیریت امنیت و بهبود عملکرد سایت نیز به صورت فوق حرفه‌ای توسط این تیم انجام می‌گیرد.
 • CMS و افزونه‌ها: اگر ‌سایت شما با استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS) ایجاد شده است، می‌توانید از افزونه‌های مدیریت ‌سایت استفاده کنید تا وظایف خاصی مثل بک‌آپ گیری، امنیت و بهینه‌سازی را به صورت خودکار انجام دهد.

 

انتخاب شیوه مدیریت ‌سایت شما بستگی دارد. با توجه به نیازها، منابع و تجربه، یکی از روش‌های بالا می‌توانند به شما در مدیریت وبسایت کمک کنند. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند، بنابراین بهتر است با توجه به شرایط خود تصمیم گیری را انجام دهید.

 

سایت تان را در چند ساعت طراحی کنید

اینکه سایت شما در چند ساعت یا چند روز توسط گوشی موبایل طراحی خواهد شد، بستگی به پیچیدگی و امکانات سایت شما دارد. اما چنانچه از ابزارها و نرم‌افزارهای مناسب استفاده کنید و تجربه  و تخصص لازم را داشته باشید، می‌توانید در عرض چند ساعت یک وب‌سایت ساده را طراحی و پیاده سازی کنید. از دیگر عوامل موثر بر سرعت سرعت طراحی سایت با گوشی، تجهیزات و امکاناتی است که در اختیار دارید.

نظرات