الگوریتم های سئو سایت

انواع الگوریتم های گوگل درسئو

مقالات

الگوریتم های گوگل به کاربران یاد داده اند که چگونه محتوا تولید کنند. هدف این الگوریتم ها این بود که تولید محتوا فقط در جهت رفع نیاز ها و پرسش های کاربران باشد. این الگوریتم ها دو هدف مهم و اصلی داشتند: کاهش رتبه سایت های ناکارآمد و هرزنامه ها افزایش رتبه سایت های ارزشمند و کاربر محور زمان زیادی طول کشید تا سایت ها به طور واقعی رتبه بندی شوند، و این شد که رنگ و بوی اسپم از دنیای سئو فاصله گرفت.

آنچه در این مقاله خواهید خواند…

انواع الگوریتم های مهم در سئو

الگوریتم پاندا : مقابله با محتوای بی کیفیت و تکرار کلمه کلیدی

الگوریتم پاندای گوگل

اگر شما هم جز کاربران قدیمی گوگل باشید قطعا به خاطر دارید که زمانی یک عبارت یا کلمه کلیدی را سرچ می کردیم صفحاتی برای ما بالا می آمد پر از تکرار کلمه کلیدی، کوتاه و بی کیفیت.

سال ۲۰۱۱ تیتر اصلی روزنامه چالش جدیدی را برای گوگل پیش آورد که رضایت کاربران از موتور جستجوی گوگل بسیار کاهش پیدا کرده و وقت درمان است. و این شد شروع الگوریتم های سئویی گوگل.

الگوریتم پاندا مثل یک کشاورز داس به دست شروع به از بین بردن علف های هرز یا همان سایت های بی محتوای دنیای اینترنت کرد و این باعث از بین بردن مزرعه های لینک شد.

معیارهایی که الگوریتم پاندا به آنها توجه می کند:

  1. طراحی زیبا
  2. محتوای تکراری و بازنویسی های نادرست از متن سایت های دیگر
  3.  ارزش افزوده ای که محتوای سایت می تواند برای کاربر داشته باشد.
  4. افزایش کیفیت متن
  5. رعایت نکات نگارشی
  6. کاهش تبلیغات
  7. تعداد کلمات کم که توسط این الگوریتم به عنوان محتوای بی کیفیت تلقی می شود.

رایج ترین تخلفاتی که این الگوریتم می تواند مجازات کند، محتوای تکراری یا سرقت ادبی است. سعی کنید محتوای منحصر به فرد و اصلی بنویسید.  پاندا بیشتر بر محتوای صفحه تمرکز دارد و ارتباط زمان جستجو توسط کاربران و عنوان کلی صفحه را اندازه گیری می کند. این الگوریتم گوگل به دو عامل بسیار حساس است و آن را کنترل می کند:
این سایت ها تنها با هدف ایجاد لینک به سایت های دیگر ایجاد شده اند. (pbn)
وب سایت هایی که محتوای بسیار کمی دارند
 پاندا همچنین محتوای با کیفیت پایین را تشخیص می دهد. اگر صفحه ای محتوای کمی دارد، چه از نظر تعداد کلمات و چه از نظر تعداد لینک هایی که ارائه می دهد، بهتر است آن را ویرایش یا حذف کنید. یکی دیگر از مسائلی که می تواند باعث جریمه شدن شما توسط گوگل برای محتوای خود شود، بحث در مورد تکرار کلمات کلیدی است. این به تنهایی می تواند بر سئو سایت شما تاثیر منفی بگذارد و آن را اسپم کند و رتبه شما را در نتایج گوگل کاهش دهد.

 

الگوریتم پنگوئن : لینک سازی ممنوع!

الگوریتم پنگوئن

 

گوگل الگوریتم پنگوئن را برای تعیین کیفیت لینک های داده شده به صفحات معرفی کرده است. این الگوریتم چندین بار به روز شده است. این به بهبود رتبه سایت یا جریمه کردن سایت هایی با لینک های مخرب و پولی کمک می کند.
وقتی گوگل اعلام کرد که بک لینک ها تاثیر مثبتی بر رتبه بندی دارند، برخی از سایت ها شروع به ساخت یا خرید بک لینک مصنوعی کردند. گوگل الگوریتم پنگوئن را برای مراقبت از این اقدام راه اندازی کرد. با این به روز رسانی موتور جستجوی گوگل، صفحاتی که در این زمینه تخلف دارند، از صفحه نتایج جستجو حذف خواهند شد. در بهترین حالت می توان آنها را کاهش داد.
آخرین مورد در سال ۲۰۱۶ بود که تصمیم بر آن شد که بک لینک های هر صفحه تجزیه و تحلیل شود و در صورت وجود تخلف، همان برگه را مجازات کنیم. اما از آنجایی که عملکرد تک تک صفحات بر رتبه سایت شما تأثیر می گذارد، کاهش رتبه یا جریمه برای یک یا چند صفحه می تواند تأثیر منفی بر روی کل سایت داشته باشد.

الگوریتم مرغ مگس خوار: درک فهم و ارتباط کلمات

اگوریتم مرغ مگسخوار

یکی از بخش های بهبود یافته الگوریتم گوگل، درک عمیق تر از مفهوم پرس و جو است. در گذشته، زمانی که کاربر یک عبارت را در گوگل جستجو می کرد، نتایج گوگل ابتدا لینک هایی حاوی آن عبارت کلیدی را نشان می داد. اگرچه این فرآیند با الگوریتم مرغ مگس خوار جایگزین شده است، اما اکنون مهمتر است که نتیجه جستجو با زمینه اصلی موضوع و سوال مرتبط باشد و لزومی ندارد که کلمه کلیدی در مقاله یا محتوا استفاده شود. صفحه استفاده از مترادف ها سازگارتر و مهم تر شده است.
گوگل الگوریتم مرغ مگس خوار را برای جستجوی صوتی پایه گذاری کرد و اکنون با گذشت زمان و اینکه دستگاههای بیشتری به ورودی صوتی مجهز می شوند، اهمیت آن بیشتر می شود. در نتیجه مرغ مگس خوار مفهوم کلی عبارت جستجو را در نظر می گیرد نه تک تک کلمات را. زیرا ممکن است به دلایلی مانند غلط املایی، عباراتی باشد که کاربر نمی خواهد جستجو شود. اما با کمک آن، گوگل می تواند نتایجی مطابق با آنچه کاربر در ذهن دارد حتی در صورت وجود اشتباهات املایی تولید کند.
اگر قصد دارید مقالات خود را برای این الگوریتم گوگل سئو کنید، باید علاوه بر کلمه کلیدی، از مفهوم کلمه کلیدی یا مترادفات آن نیز استفاده کنید. مقاله باید خوب نوشته شود و خوانایی خوبی داشته باشد.

اما نگران نباشید؛ زیرا مرغ مگس خوار کسی را به خاطر نادیده گرفتن این سیگنال ها مجازات نمی کند. صرفاً دنبال کردن آنها ظاهر نتایج جستجوی مرتبط با مقالات شما را بهبود می بخشد.
محتوای با ارزش و اصلی برای گوگل مهم است، بنابراین بهتر است از هم اکنون تحقیق در مورد کلمات کلیدی خود را شروع کنید. به عبارت دیگر، بهتر است به جای تکیه بر عبارات و کلمات کلیدی کوتاه، بر تولید محتوای ارزشمند و کلمات lsi تمرکز کنید. در میان صفحات هنوز هم مرسوم است که کلمات غیرعادی و مزخرف در عنوان نوشته شود. اما با گذشت زمان، همانطور که موتورهای جستجو هوشمندتر می شوند، همه این سایت ها آسیب خواهند دید چرا که مفهوم و کانسپت نیز در نوشته‌ها اهمیت پیدا می‌کند.

الگوریتم کبوتر: نمایش نتایج بر اساس موقیت مکانی

اگوریتم کبوتر

و اما پرنده بعدی از باغ وحش زیبای گوگل، و آن هم کبوتر. الگوریتم کبوتر که یک سال بعد از مرغ مگس خوار در سال ۲۰۱۴ متولد شد.این الگوریتم مانند الگوریتم ونیز بر روی سئوی محلی تمرکز دارد با این تفاوت که علاوه بر تأثیرگذاری بر صفحات نتایج، به نقشه گوگل نیز توجه زیادی کرد و توانایی گوگل را برای ارائه نتایج نزدیک به کاربران افزایش داد.

که این باعث به وجود آمدن سئو لوکال یا سئو محلی شد.

الگوریتم رنک برین: هوش مصنوعی برای درک بیشتر رفتار کاربر

Rank Brain اوج الگوریتمهای جستجوی گوگل است. زیرا گوگل در این به روز رسانی از یادگیری ماشینی برای مدیریت عبارات جستجو استفاده کرده است. به این ترتیب می تواند معنی کلماتی را که نمی داند حدس بزند، کلماتی با معنی مشابه پیدا کند و بر این اساس نتایج مرتبط را ارائه دهد.این به روز رسانی در سال 2015 معرفی شد و به لطف آن گوگل توانست نتایج مرتبط تری را به کاربران ارائه دهد. قبل از پیشنهاد یک سال بعد، در مارس 2016، گوگل اعلام کرد که الگوریتم Rank Brain یکی از سه الگوریتم برتر برای رتبه بندی وب سایت ها است.مشکل این است که شما نمی توانید وب سایت خود را برای الگوریتم Rank Brain به همان روشی که برای الگوریتم های دیگر به روش سنتی انجام می دادید سئو کنید، مگر اینکه محتوای با کیفیت بالا بنویسید.

الگوریتم رقص گوگل: فرصتی برای دیده شدن

رقص گوگل

گوگل بارها وب‌سایت‌ها و صفحات جدید را به صفحه نتایج منتقل می‌کند تا رفتار کاربر را نسبت به آنها اندازه‌گیری کند و بتواند صفحه جدید را بر اساس تعداد کلیک‌ها، زمان صرف شده در صفحه و رفتار عمومی کاربر رتبه‌بندی کند.
گاهی اوقات ممکن است برای صفحه ای که به تازگی ایجاد نشده است، دنس گوگل اتفاق بیفتد. دلیلش ممکن است این باشد که گوگل به تازگی این صفحه را پیدا کرده است و به آن فرصت می دهد تا رتبه بهتری کسب کند. اگر این صفحه بتواند در رتبه اول و دوم گوگل کاربران را جذب کند، قطعا تاثیر مثبتی در رتبه آن خواهد داشت.

الگوریتم تازگی محتوا: فقط به تاریخ انتشار نیست

اگوریتم تازگی محتوا

در سال ۲۰۱۱، گوگل الگوریتم رتبه بندی خود را تغییر داد تا محتوای جدید در بالای نتایج قرار گیرد. به این ترتیب، اگر موضوعی در یک بازه زمانی خاص داغ باشد یا رویدادی در جریان باشد، کاربران به راحتی می توانند محتوای مرتبط را پیدا کنند.freshness algorithm بر ۳۵ درصد جستجوها تأثیر گذاشته است.

 

الگوریتم نسخه موبایل: معیار اصلی برای امتیاز دهی به صفحات

در گذشته تعداد زیادی از کاربران گوگل فقط از نسخه دسکتاپ استفاده می کردند، با گذشت زمان و با پیشرفت ما درصد بیشتری از کاربران شروع به استفاده از نسخه موبایلی سایت ها کردند. به همین دلیل گوگل روی نسخه موبایل سایت ها تمرکز کرد و این مشکل به حدی جدی شد که گوگل رسما اعلام کرد که نسخه موبایلی سایت ها در اولویت است و صفحات را از طریق نسخه موبایل ایندکس می کند.

الگوریتم پیج رنک

الگوریتم  پیج رنک گوگل

تقریبا شروع کار گوگل با آن شروع شد. در آن زمان بنیانگذاران گوگل این الگوریتم را برای پیروزی بر رقبای خود پیشنهاد کردند. رنک گوگل رتبه ای است که گوگل به هر صفحه در اینترنت اختصاص می دهد. الگوریتم اصلی PageRank به گونه ای کار می کرد که سئوی خارج از صفحه را بر سئو داخلی اولویت می داد. هرچه محتوای صفحه قوی تر باشد و صفحات خارجی بیشتری به آن لینک داده شوند، وب سایت در گوگل رتبه بهتری خواهد داشت.

الگوریتم PageRank توجه زیادی به لینک های خارجی دارد، اما به این معنی نیست که اهمیتی به لینک های داخلی نمی دهد. و این باعث به وجود آمدن بک لینک های انبوه و پولی شد.

اکنون که در حال خواندن این مقاله هستید، الگوریتم page rank به دلیل وجود الگوریتم پنگوئن و پاندا اهمیت خود را تا حد زیادی از دست داده است. اما اصلا به این معنی نیست که کلا این الگوریتم را فراموش کنید؛ چرا که گوگل به زودی خواهان استفاده دوباره از آن برای رتبه بندی صفحات است.

الگوریتم کافئین

الگوریتم کافئین گوگل

در سال ۲۰۰۹، گوگل اعلام کرد که  کافئین به یکی از مهم ترین الگوریتم ها در تاریخ موتورهای جستجو تبدیل خواهد شد. ماه ها طول کشید تا گوگل آن را به طور کامل توسعه دهد و سرانجام در سال ۲۰۱۰ به طور رسمی راه اندازی شد.
کار الگوریتم کافئین در واقع یک سیستم نمایه سازی جدید وب سایت بود. قبل از آن، ربات‌های گوگل فقط به محتوای جدید و تازه اهمیت می‌دادند و سایت‌هایی که محتوای قدیمی را به روز می کردند در ایندکس محتوای جدید با مشکل مواجه بودند.کافئین مستقیماً بر رتبه‌بندی سایت تأثیری نداشت. اما با تغییر ایجاد شده، سایت هایی که محتوای قدیمی خود را به روز می کنند اغلب رتبه بهتری دارند.

الگوریتم گورخر

الگوریتم گورخر گوگل

این الگوریتم آپدیتی از الگوریتم هسته مرکزی بود که در سال ۲۰۱۳ ایده  آن زمانی که یکی از نمایندگان گوگل در حال سرچ کلمه عینک بود کلید خورد. او یک سایت عینک فروشی را در رتبه اول دید که هیچ شباهتی به یک فروشگاه نداشت.

 در واقع با ایجاد الگوریتم گورخر برای سایت های فروشگاهی که خدمات بی کیفیتی ارائه میکردند انقلابی در این زمینه رخ داد.

 اگر فروشگاه امتیازهای لازم را نداشت، آن را از نتایج جستجو حذف می‌کرد یا به رتبه‌های پایین‌تر می‌برد.

گورخر، هشدار بسیار مناسبی برای سایت‌های فروشگاهی بود که بدون توجه به نیاز کاربر فعالیت می‌کردند و خدمات بی‌کیفیتی را ارائه می‌دادند.

الگوریتم یا شاخص E_A_T

الگوریتم EAT گوگل

گوگل با اتخاذ این رویکرد که وب سایت های بهداشتی، مالی و حقوقی بسیار حساس هستند و به طور مستقیم با جان و مال افراد مرتبط هستند، الگوریتمی به نام E-A-T منتشر کرد. E-A-T در واقع مخفف سه کلمه Expertise، Authenticity و Trustworthiness است و به وضوح بر Expertise، Trustworthiness و Trustworthiness تاکید دارد.
این الگوریتم در ابتدا بر روی حوزه‌های مرتبط با زیبایی و سبک زندگی شما (YMYL) متمرکز بود، اما گفته می‌شود که گوگل قصد دارد آن را در همه زمینه‌ها گسترش دهد. سایتی که فیلدهای ذکر شده را مدیریت می کند باید با شرایط زیر اطلاعاتی را منتشر کند تا از نظر این الگوریتم امتیاز بالایی کسب کند و در صدر گوگل بماند:
مطالب باید توسط یک فرد حرفه ای و قابل اعتماد نوشته شده باشد و وظیفه خاصی داشته باشد و به هیچ وجه کپی برداری نشود. به عنوان مثال، اگر در زمینه سلامت فعالیت می کنید، اگر نویسنده در مورد داروها، تداخلات آنها، عوارض آنها و … می نویسد، گوگل به شما رتبه بالایی می دهد تا جان کاربران به خطر نیفتد.
سایت شما باید در زمینه تخصصی قابل اعتماد باشد. از دیدگاه گوگل و الگوریتم E-A-T، یک سایت قابل اعتماد در بین سایر مشاغل می تواند به مصرف کنندگان اطمینان دهد.
مطابق با دو عامل قبلی، اعتبار هم  یکی از الزامات تولید محتوایی ست . نویسنده معتبر، اطلاعات صحیح و کاربردی و استفاده از منابع معتبر به جای کپی برداری از محتوا، عامل اعتبار را در نظر گوگل تعیین می کند.

الگوریتم helpful-content

الگوریتم محتوا

آپدیت بزرگ helpful content – رتبه بندی جدید محتوا
گوگل برای اطمینان از تولید محتوای باارزش برای کاربران، بروزرسانی جدیدی را به نام helpful content منتشر کرد.

آپدیت محتوای مفید یا helpful content برای اولین بار از people-first content استفاده کرده به معنی اولویت داشتن محتوا برای کاربر انسان است، نه ماشین. این سیگنال بطور دائم بر روی کل سایت ها فعال می شود و جزو فاکتورهای دارای وزن می باشد. بدین صورت که اگر محتوای بی کیفیت در سایت بنوسید، میزان آنها بر روی کل سایت تاثیر گذاشته و در رقابت با بقیه انواع محتوای با کیفیت در نتایج مورد ارزشیابی قرار میگیرد.

این آپدیت صراحتا می گوید که اولا برای موتور جستجو ننویسید، کاربر باید حس استفاده از یک محصول را بطور واقعی بدست آورد و نویسنده های متخصص بر روی موضوعات تخصصی مطلب بنویسند. همچنین این سیگنال بصورت ساید واید متوجه عدم وجود هدف و کیفیت در محتوا و صفحات می شود و می تواند محتوای بی کیفیت را طبقه بندی کند.

تمرکز بر روی محتوای people-first content
هدف به‌روزرسانhelpful content ، پاداش بهتر به محتوایی است که مخاطبین احساس می‌کنند تجربه رضایت‌بخشی داشته‌اند. در مقابل نیز در صورتیکه محتوا انتظارات بازدیدکننده را برآورده نکند، عملکرد خوبی نخواهد داشت. گوگل می گوید: برای اطمینان از اینکه محتوای نوشته شده با بروزرسانی جدید منطبق خواهد بود، توصیه هایی خواهیم داشت که بر روی نشر محتوا برای مردم تمرکز دارد نه برای موتورهای جستجو. گوگل از محتوا نویسان می خواهیم رویکرد people-first content داشته باشند و بر روی محتوای رضایت بخش تمرکز کنند. جدای از اینکه در محتوا از شیوه های سئو برای بهینه سازی و ایجاد ارزش افزوده بهره برده می شود، پاسخ مثبت به سوالات زیر می تواند از اینکه در مسیر تولید محتوای people-first content قدم بر می دارید یا نه اطمینان ایجاد کند.

نظرات