دسته بندی وبلاگ

برچسب ها

API

API چیست؟

مقالات

api مخفف عبارت Application Programming Interface می باشد. به زبان ساده API بخشی از یک برنامه است که وظیفه انتقال اطلاعات را دارد. پس از دریافت اطلاعات یک نرم افزار، یک پاسخ به همراه اطلاعات درخواست شده را به آن نرم افزار ارسال می کند.در این مقاله از برنامه نویسی و طراحی سایت در کرمان اسپرلوس به توضیح ساده و قابل فهمی از API می پردازیم.

آنچه در این مقاله می خوانید…

مفهوم API به زبان ساده:

 به api به چشم یک پیش خدمت در رستوران نگاه کنید. فرض کنید در یک رستوران نشسته اید، منو را دراختیارتان قرار داده اند و شما قصد دارید یک غذا را سفارش دهید.

آشپزخانه هم بخشی از این سیستم هست که باید غذای شما را آماده کند. و اما چه کسی در این بین باید سفارش غذا را برای آشپزخانه بگیرد. بله حلقه گمشده ما در اینجا پیش خدمت است. که سفارش ما را به آشپزخانه می برد و غذای آماده شده را از آشپزخانه به میز شما می آورد. اینجا جایی ست که پیش خدمت وارد می شود.
پیش خدمت (API) پیام رسانی ست که سفارش شما (Request) را از شما می گیرد و به آشپزخانه (System) تحویل می دهد و به او می گوید که چه کاری باید انجام دهد. سپس غذا (Response) را برای شما بر می گرداند.

در صورتی که بخواهیم API را به زبان کاملاً ساده تر توضیح دهیم، معنی بسیار گسترده‌تری از آن چه در حوزه‌های نرم‌افزاری و یا کسب‌وکاری استفاده می‌شود، خواهد داشت. پس ابتدا کمی به عقب‌ باز می‌گردیم و به بررسی عملکرد وب می‌پردازیم.

WWW و سرورهای ریموت

www یعنی چی؟

در ابتدا به این مطلب می پردازیم که www چیست؟

وب جهانی WWW یا W3  به تمام وب سایت ها یا صفحات عمومی اشاره دارد که کاربران می توانند در رایانه های محلی خود و سایر دستگاه ها از طریق اینترنت به آنها دسترسی داشته باشند. این صفحات و اسناد از طریق لینک هایی که کاربران برای کسب اطلاعات روی آنها کلیک می کنند به هم متصل می شوند. این اطلاعات می تواند در قالب های مختلف از جمله متن، تصویر، صدا و تصویر باشد.

آیا www همان مفهوم اینترنت است؟

اصطلاح وب جهانی مترادف با اینترنت نیست. در عوض، شبکه جهانی وب بخشی از اینترنت است. چگونه وب جهانی کار می کند که راه را برای انقلاب اینترنتی که تنها در سه دهه جهان را متحول کرده است، هموار می کند، وب جهانی از اجزای متعددی تشکیل شده است که کاربران را قادر می سازد به منابع، اسناد و صفحات وب مختلف در اینترنت دسترسی داشته باشند.
بنابراین، WWW مانند یک کتاب الکترونیکی گسترده است که صفحات آن در سرورهای مختلف در سراسر جهان ذخیره یا میزبانی می شود. این صفحات جزء اصلی یا بلوک‌های سازنده WWW هستند و از طریق لینک‌هایی به هم مرتبط می‌شوند که دسترسی از یک نقطه خاص در یک سند ابرمتن یا ابررسانه به نقطه دیگری در آن سند یا یک سند دیگر را فراهم می‌کنند. hyperlink ها یکی دیگر از مفاهیم تعریف کننده WWW هستند و هویت آن را به عنوان مجموعه ای از اسناد به هم پیوسته ارائه می دهند.


 مطلب پیشنهادی: معرفی چندکتاب در زمینه امنیت وبسایت


سرور ریموت چیست؟

هر صفحه روی اینترنت در مکانی روی یک سرور ریموت ذخیره شده است. و اما سرور ریموت چیست؟ سرور ریموت بخشی از یک رایانه واقع شده در مکانی دوردست است که برای پردازش درخواست‌هایی (request) که دریافت می‌کند بهینه‌سازی شده است.
به طور مثال شما می توانید یک سرور را بر روی لپ تاپ شخصی خود فعال کنید که میزبان کل یک وبسایت در اینترنت باشد.

مهندسین نرم‌افزار قبل از انتشار کدهای خود بر روی سرور ریموت و در دسترس عموم قرار دادن ، آن‌ها را روی یک سرور محلی توسعه داده و تست می‌کنند. به طور مثال وقتی که آدرس www.esperlos.ir را در مرورگر خود وارد می‌کنید، یک درخواست(request) به سرور ریموت اسپرلوس ارسال می‌شود. زمانی که مرورگر پاسخ (response)را دریافت می‌کند، کد مربوطه را تفسیر کرده و صفحه متناظر را نمایش می‌دهد.

سرور اسپرلوس از نظر مرورگر که به نام clinet نیز شناخته می‌شود، یک API است. بدین معنی که هر بار که شما از صفحه‌ای روی وب بازدید می‌کنید، به نوعی با API سرور ریموت سر و کار دارید. یک API همان سرور ریموت است؛ به جز این که ، بخشی از سروری محسوب می‌شود که درخواست‌ها را دریافت کرده و پاسخ‌ها را ارسال می‌کند.

9 مزیت استفاده از API :

مزیت API

شرکت‌های امروزی دائماً به دنبال راه‌هایی برای جلوتر بودن، حفظ برتری و تسلط بر بازار هستند. و رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی (که معمولاً به API کوتاه می‌شوند) بهترین فرصت‌ها را برای آزاد کردن پتانسیل‌های خود و دستیابی به اهداف تجاری خود به آنها ارائه می‌دهد. به دلیل مزایای API ها، شرکت ها می توانند رشد خود را پیش ببرند و به طور موثر در عصر دیجیتال فعلی رقابت کنند.

API ها این مزیت را دارند که به سیستم های دیگر اجازه دسترسی مستقیم به اطلاعات حساس یا خصوصی را نمی دهند. فقط دستورات و رابط های تعریف شده با قابلیت کنترل دسترسی در دسترس دیگران خواهد بود. بنابراین سایر سیستم ها نمی توانند هیچ گونه تغییر و فعالیت های مخرب یا غیرمجاز را در سیستم دیگر انجام دهند.

 ۱. افزایش بهره وری

۲. صرفه جویی در هزینه ها

۳. بهبود اتصال و همکاری

۴. تشویق نوآوری

۵. افزایش تجربه مشتری

۶. بهبود بازاریابی

۷. جمع آوری داده ها برای تجزیه و تحلیل اطلاعاتی

۸. ایجاد فرصت های درآمدی جدید

۹. قابلیت های محصول جدید ایجاد می کند.انواع API :

 تنوع API ها بسیار است. API ها به دلیل تنوع، از جهات گوناگون قابل بررسی و دسته‌بندی هستند. و این تقسیم بندی بر اساس رویکردی ست که قرار است با آن بررسی شود، که می تواند شامل پروتکل، استراتژی مدیریت، معماری و موارد دیگر باشد. بنابراین قبل از اینکه درباره api ها صحبت کنیم اول باید زاویه نگاه و ویژگیهای مورد نیاز را بررسی کنیم.

 • ای‌پی‌آی عمومی (Open API)

APIهای باز، به عنوان APIهای عمومی یا APIهای خارجی شناخته می شوند، برای استفاده توسط هر توسعه دهنده در دسترس هستند. در نتیجه، APIهای باز معمولاً معیارهای احراز هویت و مجوز نسبتاً کمی دارند و اغلب در دارایی‌هایی که به اشتراک می‌گذارند محدود می‌شوند. در حالی که برخی از API های باز رایگان هستند، برخی دیگر برای استفاده نیاز به هزینه اشتراک دارند که اغلب بر اساس تعداد تماس های برقرار شده با API طبقه بندی می شود.
چندین مزیت برای عمومی کردن API ها وجود دارد که بزرگترین آنها توانایی به اشتراک گذاری داده ها به صورت آزاد است. این امر هر کسب‌وکار خارجی یا توسعه‌دهنده‌ای را تشویق می‌کند تا با برنامه‌ای که دارای API است یکپارچه شود و نرم‌افزار شخص ثالث و API را ارزشمندتر کند.
به دلیل فقدان محدودیت ها و پیاده سازی آسان توسط API باز، اشخاص ثالث می توانند به سرعت از داده هایی که ارائه می کند استفاده کنند.
به عنوان مثال، اپلیکیشن ترافیک Waze از API های عمومی ارائه شده توسط شهرداری ها و سایر شرکا در مورد بسته شدن جاده ها، تصادفات، تاخیر در ساخت و ساز و وسایل نقلیه خدماتی استفاده می کند. به نوبه خود، Waze مسیریابی در شهرها را آسان‌تر می‌کند، که ساکنان را خشنود می‌کند و بازدیدکنندگان بیشتری را جذب می‌کند.

 

 • ای‌پی‌آی اشتراکی (Partner API)

این APIها، عمومی نیستند و نیاز به مجوز دسترسی دارند. و تعداد کاربران آنها محدود است. APIهای اشتراکی، معمولا با همکاری دو طرف خاص توسعه پیدا می‌کند. کاربرد اصلی این APIها هم در یکپارچه‌سازی سیستم‌های سازمانی یا محصول دو شرکت خاص است. به عنوان مثال، دو شرکت اسنپ و آپ برای یکسان سازی اپلیکیشن های خود از API اشتراکی استفاده می‌کنند.

 

 • ای‌پی‌آی خصوصی (Internal API)

همان‌طور که از نام آن پیداست، این API فقط در داخل یک سازمان یا گروه مشخص مجوز دسترسی دارد و در خارج از آن سازمان یا گروه، هیچکس از وجود API خصوصی مطلع نیست. به طور مثال آن‌دسته از API هایی که سازمان‌ها برای مدیریت بهتر منابع انسانی طراحی می‌کنند و کاربرد درون سازمانی دارند، نوعی از APIهای خصوصی هستند.

 

 • ای‌پی‌آی ترکیبی (Composite API)

APIهای ترکیبی چندین API را با هم ترکیب می‌کنند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا تماس‌ها یا درخواست‌ها را بسته‌بندی کنند و یک پاسخ یکپارچه را از سرورهای مختلف دریافت کنند.
اگر به داده هایی از برنامه ها یا منابع داده های مختلف نیاز دارید، از یک API ترکیبی استفاده کنید. از طرف دیگر، می‌توانید از یک API ترکیبی برای راه‌اندازی زنجیره‌ای خودکار از تماس‌ها و پاسخ‌ها بدون نیاز به مداخله استفاده کنید.
از آنجا که آنها تعداد کل تماس های API را کاهش می دهند، API های ترکیبی می توانند منجر به بار کمتر سرور و سیستم های سریع تر و همچنین کاهش پیچیدگی در سیستم شوند.
آنها معمولاً در میکروسرویس هایی مستقر می شوند که در آنها ممکن است برای تکمیل یک کار به داده های بسیاری از APIهای داخلی نیاز باشد.
این مثال را از Stoplight در نظر بگیرید: فرض کنید می‌خواهید یک سفارش در یک API سبد خرید ایجاد کنید. ممکن است فکر کنید که این فقط یک درخواست نیاز دارد. اما، در واقع، چندین درخواست باید ارائه شود. ابتدا باید یک پروفایل مشتری ایجاد کنید. سپس، باید سفارش را ایجاد کنید، یک مورد اضافه کنید، دیگری اضافه کنید و وضعیت سفارش را تغییر دهید. به جای برقراری پنج تماس API جداگانه پشت سر هم، می توانید فقط یکی را با یک API ترکیبی انجام دهید.

شرکت اسپرلوس یکی از بهترین شرکت های کرمان در حوزه برنامه نویسی و طراحی سایت می باشد که شما می توانید برای تمامی امور دیجیتال مارکتینگ از جمله طراحی سایت،سئو،طراحی لوگو در کرمان و … روی ما حساب کنید ما در اسپرلوس منتظز شماییم.

نظرات

2 نظر

 • ممنون از سایت فوق العادتون

  • A

   از اینکه اسپرلوس را انتخاب کردید ممنونم
   ما در شرکت اسپرلوس آماده ایم تا به سئو لات شما در حوزه های طراحی سایت، سئو، برنامه نویسی، کاتالوگ دیجیتال و CRM و… پاسخ بدهیم.

 • آخرین مقالات
بهترین راه برای اینکه مطلب خود را برسانی، این است که خیلی ساده بروی سر اصل مطلب
مشاهده بیشتر