کتاب گنجینه ui و ux

کتاب گنجینه UI و UX

معرفی, وبلاگ

ui و ux دو مفهوم پر کارید در دنیای تکنولوژی می باشد. این مفاهیم به دلیل آن که ارتباط مستقیم با کاربران دارند بسیار مهم و حیاتی هستند. تمامی وب سایت ها، نرم افزارها و سامانه ها نیاز به طراحی ui و ux خاص خود دارند.

در این مقاله از شرکت طراحی سایت و سئو اسپرلوس به تعریف و بررسی uiوux و معرفی یک کتاب عالی در این زمینه می پردازیم لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید…

UI  و UX چیست؟

ui/ux

احتمالا تا به حال واژه هایی نظیر تجربه کار یا طراحی رابط کاربری را شنیده ایدui  رابط کاربری است و ux تجربه کاربری. این موارد، نکاتی است که هر شرکت سازنده باید برای ساخت نرم افزار های خود در هر پلتفرمی توجه ویژه به آن داشته باشد. ui و ux از جمله مواردی هستند که به آن ها به آن میزان که باید پرداخته نشده است و به نوعی مهجور مانده اند.

UI یعنی چه؟

وقتی در مورد طراحی حرف می‌زنیم اغلب مردم به طراح دیداری یا همان گرافیست فکر می‌کنند و دلیل آن این است که قابل فهم تر می‌باشد. طراحان دیداری کارشان این است که رنگ و تصاویر مناسب را انتخاب می‌کنند. لوگو را طراحی می‌کنند و … . این نوع طراحی همان چیزی است که بیشتر مردم به آن می گویند: “هنر”.

اگر طراحی دیداری هنر باشد، طراحی رابط کاربری یک علم است.

طراح رابط کاربری با خود فکر می‌کند که اگر یک فرم ارسال شد چه اتفاقی بیافتد؟ خطاها را چطور به کاربر نمایش بدهیم؟ آیا اطلاعات فرم به یک صفحه جدید ارسال می‌شود؟ دکمه ارسال فرم کجا قرار گیرد؟

تعاریف متعددی از UI وجود دارد اما اگر بدانیم که UI علامت اختصاری User Interface می‌باشد، پی خواهیم برد که می‌توان UI را رابط کاربری تعریف کرد. هرجا که صحبت از کار کاربر با نرم افزار باشد، بی شک رابط کاربری حضور دارد.


مطلب پیشنهادی:تاثیر uiوux درسئو


پس UX یعنی چه؟

پوسته 1uxچیست؟

بگذارید اینطور بگوییم! در سراسر دنیا همه شرکت‌های بزرگ محصولاتی را طراحی می‌کنند که در نهایت به دست ما می‌رسد و به نحوی از آن استفاده می‌کنیم. وقتی برای اولین بار یک موبایل خریدید چه حسی داشتید؟ در مورد اینکه می‌توانستید گوشی تلفن‌تان را در جیب بگذارید و هرجایی دور از خانه به تماس‌ها پاسخ دهید، چه فکری می‌کردید؟ آیا داشتن یک گوشی تلفن با قابلیت حمل، باعث نمی‌شد در مقابل دوستان و نزدیکان‌تان یک حس خاص داشته باشید؟ شما یک حس برتری  و قدرت در خودتان نمی‌دیدید؟

بله… این حس به ۱۰−۱۲ سال پیش مربوط می‌شود و حالا همه یک گوشی موبایل دارند. کسی به خاطر موبایلش احساس غرور نمی‌کند! اما این موضوع را همین الان هم می‌شود به شکل دیگری دید. فکر می‌کنید حس داشتن یک iPhone 6+ برای کسی که یک گوشی کلاسیک Nokia 2200‌ دارد چگونه است؟

UX یعنی تجربه‌های خوب و بدی که ما در استفاده از محصولات داریم و باعث شده‌اند که آنها را بخریم یا نخریم.

تجربه‌کاربری یعنی نگاه به کاربرد محصول از بیرون. یعنی از همان سمتی که مردم به نحوه عملکردش نگاه می‌کنند. 

درباره کتاب گنجینه UI و UX

اگر به عنوان فردی که علاقه مند به حوزه طراحی رابط و تجربه کاربری هستید یا به عنوان طراح آماتور یا متوسط مشغول فعالیت هستید و در عین حال علاقه مند به خواندن مطالب کاملا عملی هستید، مطالعه کتاب گنجینه UI و UX را به شما پیشنهاد می کنیم. این کتاب که در حوزه رابط و تجربه کاربری می باشد که بر پایه کتاب چک لیست UXPin توسط مرجع UI و UX فارسی ترجمه شده است. این کتاب یک کتاب در حال توسعه و تکامل می باشد که به مرور به مطالب آن افزوده خواهد شد

کتاب گنجینه رابط و تجربه کاربری در قالب نکات مختلف پیرامون حوزه UI و UX به صورت عملی به ارایه مطلب می پردازد. در هر صفحه از این کتاب یک نکته در خصوص حیطه های مختلف طراحی رابط و تجربه کاربری از قبیل تایپوگرافی، سلسله مراتب بصری، معماری اطلاعات، طراحی تعاملی، طراحی بصری و … مطرح می شود و نکات مختلف در خصوص آن و بایدها و نبایدهای مربوط به آن در پروژه های عملی بیان می شود

در ابتدای این کتاب پیش نیازهای مربوط به مطالعه کتاب بیان شده اند که پیشنهاد می شود آن ها را مطالعه کنید تا فهم بهتری از مطالب کتاب داشته باشید.


مطلب پیشنهادی:تاثیر طراحی سایت بر سئو سایت


کتاب گنجینه رابط و تجربه کاربری با دو هدف تولید شده است:

  • استفاده از مطالب کاملا عملی و کاربردی موجود در این کتاب به عنوان منبع یادگیری UI و UX
  • استفاده از این کتاب به عنوان چک لیست طراحی

از این کتاب به عنوان چک لیست طراحی هم می توانید استفاده کنید. پس از انجام پروژه های رابط و تجربه کاربری ممکن است نکات کوچک یا بزرگی از ذهن شما پنهان مانده باشند که در عمل نکات موثری در به بارآوردن یک فاجعه در محصول طراحی شده توسط شما باشند. این کتاب نکاتی را برای بهبود رابط و تجربه کاربری طراحی شده توسط شما مطرح می کند که در نهایت با رعایت آنها خواهید توانست محصول بهتری را طراحی کنید.

حالا که با اهمیت تجربه کاربری آسشنا شدید حتما متوجه شدید که ui و ux سایت شما چه تاثیری در فروش و درامد زایی وبسایت شما دارند.شرکت اسپرلوس با متخصصان طراحی و تجربه کاربری سایت هایی مختص شما و جامعه هدف شما طراحی و پیاده سازی می کندو سپس با عملیات سئو به صفحه اول گوگل می رساند و درامد شما را چندصدبرابر می کند اگر تصمیم به طراحی سایت دارید حتما اسپرلوس انتخاب شایسته ای است.

نظرات