دسته بندی وبلاگ

برچسب ها

معرفی کتاب

بهترین کتاب های حوزه “مدیریت و رهبری”

معرفی

یک مدیر خوب علاوه بر داشتن قابلیت ها و پتانسیل های درونی به آموزش هم نیاز دارد.یک مدیر خوب همیشه درحال آموزش در حوزه ی تخصصی خود و بروزرسانی اطلاعاتش هست و علاوه بر آن برای آمادگی بیشتر در مواجهه با مسائل مختلف در محل کار یا کسب و کارش به آموزش در حوزه های مختلف مانند علوم انسانی،روانشناسی،ارتباطات و تعاملات نیز می پردازد.البته آموزش و یادگرفتن چیز های جدید برای همه لازم و بی انتها است چون علوم مختلف روز به روز در حال پیشرفت هستند و ما هم باید با آن ها پیشرفت کنیم و به روز باشیم.در این مقاله از شرکت طراحی سایت اسپرلوس به معرفی چند مورد از بهترین کتاب های حوزه ی مدیریت و رهبری پرداخته ایم که بسیار کارآمد هستند.با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

کتاب هایی مناسب رهبران و مدیران

1. کتاب مدیران بزرگ به دنیا نمی آیند، ساخته می شوند

 

نویسنده این کتاب جولی ژو،یکی از مدیران ارشد فیس بوک است و قطعا از مهارت های مدیریتی بسیار بالایی برخوردار است و کتابش پر از اندرز و نکته های کارآمد است.اولین درسی که از این کتاب می بینیم نام آن است که به ما می گوید کسی مدیر به دنیا نمی آید و مدیریت یک هنر اکتسابی است.این کتاب یکی از کتاب های پر فروش مجله وال استریت و رتبه یک کتاب های حوزه ی کسب و کار در سایت آمازون است.

در ادامه یکی از جملات ارزشمند این کتاب را بخوانید.​

شما به عنوان مدیر بر اساس نتایج تیمتان قضاوت می‌شوید؛ بنابراین کارتان این است که تمام تلاشتان را بکنید تا کمک کنید تیمتان موفق شود. اگر تیمتان در مهارت‌های کلیدی مشکل دارد، پس باید وقتتان را صرف آموزش یا استخدام کنید. اگر فردی برای دیگران مشکل ایجاد می‌کند، باید جلوی او را بگیرید. اگر افراد نمی‌دانند که چه کاری باید انجام دهند پس باید یک برنامه تهیه کنید. بسیاری از این کارها جذاب نیستند ولی از آنجایی که مهم‌اند، باید انجام شوند. اگر فرد دیگری برای انجام آن‌ها نباشد، مسئولیت انجام این کارها با شما خواهد بود.

 

2-کتاب تفکر سریع و کند Thinking Fast and Slow​

 

کتاب تفکر سریع و کند Thinking Fast and Slow​

این کتاب یکی از شاهکارهای مدیریت و حوزه تفکر سیستمی است.دانیل کانمن در مقدمه این کتاب می گوید:

 امیدوارم بتوانم بر روی کسانی که در هر زمینه ای از جمله سایت های شرکت ها و موقعیت های سرمایه گذاری جدید، به قضاوت یا شایعه بپردازند تاثیر مطلوبی بگذارم. واقعیت این است که شایعه برای افراد مهم و بزرگ است زیرا آگاهی یافتن از خطاها و عیوب دیگران، جالبتر و جذابتر از رسیدگی به عیب خودمان است.

تقریبا همه ی انسان ها در موقعیتی قرار گرفته اند که مجبور بوده اند تصمیمی را لحاظ کنند در زمان هایی که تصمیم سریع و خودکار گرفته می شود امکان خطا هم بالاست و اگر بعدا به آن مسئله فکر کنید قطعا راه حل های بهتری به ذهنتان می رسد چون از یک تفکر آرام و عقلانی استفاده کرده اید.در واقع استراتژی سریع و کند به ما در تصمیم گیری درست در مواقع مختلف کمک می کند.

 

3-مهم‌ها را بسنجید(Measure What Matters)​

 

مهم ها را بسنجید

 

تمرکز در این کتاب بر اهمیت اجرا و اطمینان دادن به مدیریت مجموعه برای به سرانجام رسیدن همه اهداف شرکت است. اجرایی شدن اهداف و خواسته‌ها همان چیزی است که موفقیت را در پی خویش به ارمغان می‌آورد و این همان چیزی است که شرکت‌های بزرگ با آن به اینجا رسیده‌اند.در این کتاب  جان دوئر به معرفی سیستم «اوکی‌آر» می پردازد اوکی آر یک سیستم هدف‌گذاری و مخفف اهداف و نتایج کلیدی (Objectives and Key Results) است.این کتاب به نسل مدیران و کارآفرینان جدید هم کمک می کند تا به دستاورد های بزرگی دست یابند.لری پیج، هم‌بنیان‌گذار گوگل در مقدمه کتاب مهم ها را بسنجید می‌نویسد:

OKRها عامل رشد خارق‌العاده گوگل بوده‌اند. تعریف OKRها نقش مهمی در تحقق مأموریت جسورانه گوگل، یعنی «سازماندهی اطلاعات دنیا» داشته است. آن‌ها به من و سایر اعضای کمپانی کمک کرده‌اند تا همیشه مهمترین مسائل را در اولویت قرار دهیم و به موقع به آن‌ها رسیدگی کنیم.

 

4-رهبران آخر غذا می‌خورند

 

رهبران آخر غذا می خوردند

 

 

برای این که رهبر خوبی باشید یکی دیگر از بهترین کتاب های حوزه مدیریت و رهبری داشتن مهارت حرفه‌ای کافی نیست.بلکه شما باید بدانید نیازهای دیگران و نیازهای افراد تیم شما مقدم بر نیار های خود شماست و یک مدیر موفق برای افرادش ارزش قائل می شود و همین باعث موفقیتش در بلندمدت می شود.

نویسنده این کتاب با آوردن نمونه های رهبران موفق و ناموفق درس هایی را به خواننده منتقل می کند.در ادامه سخنانی از سایمون سینک نویسنده این کتاب را بخوانید.

“رهبران کسانی هستند که شجاعت این را دارند که اول شوند، خود را در معرض خطر شخصی قرار دهند تا مسیری را برای دیگران باز کنند تا دنبال کنند.”

«تحت رهبران ضعیف، ما احساس می‌کنیم برای شرکت کار می‌کنیم. با رهبران خوب، احساس می‌کنیم برای هم کار می‌کنیم.»

“رهبرانی که بیشترین بهره را از مردم خود می‌برند، رهبرانی هستند که بیش از همه به مردم خود اهمیت می‌دهند”

این لیست همیشه در حال آپدیت است پس اگر علاقمند کتاب های حوزه مدیریت و رهبری هستید هر از چندگاهی به ما سربزنید.

نظرات

  • آخرین مقالات
بهترین راه برای اینکه مطلب خود را برسانی، این است که خیلی ساده بروی سر اصل مطلب
مشاهده بیشتر